Gęsi

W naszej zagrodzie są gęsi szare i domowa gęś biała.

Gęsi są to duże wodne ptaki z rodziny kaczkowatych. Istnieją różne gatunki tych ptaków, większość gęsi, które są hodowane przez człowieka pochodzi od gęsi gęgawy.

U ptaków tych nie ma widocznych różnic między samcem i samiczką, ale one doskonale potrafią się nawzajem rozpoznać i łączą się w pary na całe życie.

Gęsi są doskonale przystosowane do życia w wodzie, potrafią świetnie pływać, ponieważ ich nogi przypominają wiosła łódki, dzięki temu, że pomiędzy palcami maja błonę, zwaną błoną pławną.

Gęsi bardzo długo potrafią przebywać w wodzie, a przy tym pozostają suche, dzięki temu, że ich pióra nie przepuszczają wody. Pomaga w tym silnie rozwinięty gruczoł kuprowy – położony pod nasadą ogona (nazywanym u ptaków kuprem). Ten gruczoł wydziela substancję, którą natłuszczane są pióra, aby uchronić je przed przemoknięciem. Tę tłusta substancję ptaki roznoszą za pomocą dzioba.

Odżywiają się głównie roślinami, dzięki swojemu dziobowi, który jest przystosowany do pobierania pokarmu z wody. W dziobie gęsi znajdują się specjalne płytki-blaszki, podczas zdobywania pokarmu ptaki wciągają wodę do dzioba, a następnie zatrzymują znajdujące się w niej części roślin, a samą wodę wypuszczają pomiędzy blaszkami na zewnątrz.

Odgłos jaki wydają gęsi to głośne gęganie.

komentarze zamknięte.