Indyk i indyczka


Indyki

 

Indyk to duży ptak grzebiący z rodziny kurowatych.

U nas w Polsce żyje tylko i wyłącznie w zagrodach, nie występuje na wolności.

W naszej zagrodzie jest para domowych indyków z młodymi.

Typowe cechy indyków to duża głowa- pozbawiona piór. Nad dziobem występuje narośl (tzw. wisior). Na nagiej głowie i szyi wyrastają narośla zwane koralami. U indorów mogą zmieniać barwę z czerwonej na białawoniebieską. Z przodu opierzonej części szyi wyrasta, czarny pędzel.

Łatwo można rozróżnić samca od samicy, ponieważ samiec jest dużo większy, o nieco jaskrawszym ubarwieniu, posiadają na nogach ostrogi, na szyi dobrze rozwinięte korale oraz dobrze widoczny pędzel.

Te „ozdoby” są potrzebne indykom, żeby przypodobać się samicy.

W porze godów samce przygotowują się do walk i jedne przed drugimi stroszą pióra, by wypaść bardziej okazale i przestraszyć rywala. W miarę jak indyk denerwuje się coraz bardziej, korale stają się jaskrawo czerwone, a czubek głowy zmienia kolor na niebieski. Oznacza to, że indyk jest gotów walczyć z innymi indykami. Zwycięzca pojedynku popisuje się rozkładając ogon w wachlarz i wybiera sobie samice.

Dorosły samiec indyka, wybiera sobie kilka partnerek, określa terytorium i broni należących do niego samic przed innymi samcami.

Indyczki nie są tak duże i nie posiadają tak wyraźnych „ozdób” na głowie i szyi. Słyną jako dobre matki. Z wielką zaciekłością bronią młodych przed zagrożeniem

Indyki żywią się głównie roślinami i ziarnami, które wygrzebują z ziemi używając ostrych pazurów i wydziobując pokarm dziobem.

Odgłos, jaki wydają te ptaki to charakterystyczne gulgotanie.

komentarze zamknięte.